V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem se snažíme zlepšovat naši řeč. Jsou to pouze naše názory a neberte to prosím jako odborný návod, nicméně z vlastních zkušeností jsme přesvědčeni o tom, že jsou to obecně platné principy, které pomáhají většině balbutiků. Podle nás má v terapii balbutiků velký význam zaměřit se na tyto oblasti:

 1. vytvoření správného přístupu k sobě samému a ke svému problému.
 2. trénink řeči v reálných situacích.
 3. trénink konkrétní techniky ke zlepšení řeči.

Bohužel proti koktání neexistuje zázračná pilulka a vyřešení problému vyžaduje dlouhou a tvrdou práci na sobě samém. Výsledky se často nedostaví hned a balbutikům po čase docházejí síly a motivace, proto se v rozvíjení těchto bodů vzájemně podporujeme během naší skupinové terapie.

Vytvoření správného přístupu:

Předtím než se kdokoliv pustí do nácviku řečových technik, je podle nás nezbytné zaujmout k problému správný přístup. Pokud balbutik není se svým problémem vyrovnaný, pokud se za koktání stydí a pravidelně se vyhýbá nepříjemným situacím, potom žádná mechanická řečová technika nebude úspěšná !!!

Vyrovnání se s problémem je vždycky složité a každý si musí najít svojí vlastní cestu, nicméně zde je seznam několika konkrétních bodů, kterých by se měl podle nás každý balbutik držet:

 • Nestydět se za to, že koktám. Je to něco, co nemůžu přímo ovlivnit a není to tedy moje chyba.
 • Nebát se mluvit. Když se zakoktám, neberu to jako nějaké osobní selhání.
 • Neskrývat koktání. Nesnažit se koktání maskovat. Nebát se koktat!!!
 • Nevyhýbat se situacím, ve kterých je riziko, že se zakoktám.
 • Je jedno, co si o mně myslí jiní lidé. Když jim vadí, jak mluvím, tak ať si trhnou nohou!!!
 • Být o problému otevřený. Přiznat před lidmi, že koktám, a bavit se s nimi o tom. Nemá smysl to skrývat, lidé to stejně poznají!
 • Nespoléhat se na to, že nás vyléčí zázračná pilulka nebo řečová technika. Taková věc prostě neexistuje! Musíme se k problému postavit čelem a začít ho sami aktivně řešit.
 • Nedávat si za cíl úplnou plynulost řeči. Stačí, aby nás koktání přestalo omezovat, aby to pro nás přestal být problém!
 • Mluvit, mluvit a mluvit!!

Není jednoduché tyto body přijmout, vyžaduje to trpělivou práci na sobě samém. Na našich setkáních o těchto věcech diskutujeme a vzájemně si pomáháme v sobě tyto správné přístupy posilovat.

Trénink řeči v reálných situacích

Žádný balbutik se nevyléčí, pokud bude nacvičovat řeč pouze v "bezpečných" situacích (domov, logopedická ordinace). Je potřeba mluvit i v situacích, které balbutikovi nejsou vůbec příjemné. Čím více je balbutik v těchto situacích zběhlý, tím menší má potom strach a tím lépe se mu mluví. Naše setkání jsou takový mezistupeň mezi "bezpečnými" a "nebezpečnými" situacemi. Bavíte se sice s úplně cizími lidmi, ale jsou to lidé, kteří naprosto chápou váš problém a není nejmenší důvod, proč mít z mluvení strach.

Naše sdružení nabízí k tréninku tyto možnosti:

 • pravidelná setkání (zúčastnit se může kdokoliv).
 • volání přes skype mezi členy sdružení.
 • volání přes skype anglicky či francouzsky s balbutiky z Belgie (pouze pro členy sdružení).
 • nácvik situací v "terénu" (v plánu je anketa o balbutismu).

Řečové techniky

Různých technik ke zlepšení řeči existuje nepřeberné množství. Nechceme soudit, jestli je ta či ona dobrá nebo špatná, nicméně stojíme si za tím, že jakákoliv technika může mít šanci na úspěch, pouze pokud má balbutik k problému správný přístup (viz výše).

V našem sdružení se soustředíme spíše na dva přechozí body, nicméně jsme otevření i klasickým řečovým technikám. Od lidí z belgické svépomocné skupiny, se kterými jsme měli společný sraz v květnu 2009, jsme se dozvěděli o metodě BLS, kterou jsme začali nacvičovat i s naší skupinou. V Belgii s ní prý mají výborné výsledky.

Technika je založená na faktu, že naprostá většina balbutiků nekoktá při zpěvu. Jde tedy o to, dostat do řeči melodii a plynule navazovat jednotlivá slova. Technika se nacvičuje v hodně přehnaných podmínkách, balbutik mluví extrémně pomalu a slova téměř "zpívá". Ač se to nezdá, tak zvládnutí téhle techniky je velice složité a zabere hodiny tréninku. Poté, co balbutik tuto echniku zvládne, může začít pomalu zrychlovat a ubírat melodii v hlase.

Asi každý balbutik, který někdy zkoušel nějakou řečovou techniku se setkal s tím, že je strašně těžké naučenou techniku použít. v reálné situaci. Problémem může být, že při nácviku jsme většinou sami nebo s blízkým člověkem a mluvíme o jiných věcech než v reálu. Například čteme z knížky nebo popisujeme obrázky, ale nekonverzujeme. Když pak máme promluvit s cizím člověkem a vyjádřit vlastní myšlenku, tak máme problém. Většinou začneme správně, ale pak se zabereme do toho, co říkáme, a už ve druhé větě skouzneme do našeho starého způsobu řeči. Výsledkem toho je, že nakonec na jakékoliv řečové techniky rezignujeme.

Proto je základním principem metody BLS nácvik ve skupině. Lidé vedou reálnou konverzaci, při níž používají tuto techniku. Když pak mají techniku použít v reálné situaci, není to takový problém.

Pokud vás tato metoda zaujala, tak přijďte prosím na naše setkání,  metodu je totiž nutné prakticky předvést a vysvětlit. Pro členy sdružení je zde i možnost nacvičovat techniku přes skype s balbutiky z Belgie.